לוגו לאתר.jpg
רשימה תפוצה    
 
מאמרים מחקרים
מחקרים

חלב עזים וילדים חולים במחלה נגיפית בחלל הפה
שתייה ושטיפה של חלב עזים מפוסטר מקצרות את משך התסמינים ומקלות על הכאב בילדים עם מחלה נגיפית המערבת את חלל הפה
מאת: מערכת TheMEDICAL


מחקר ישראלי שנערך בהשתתפות 60 ילדים בדק את התרומה הבריאותית של חלב עזים מפוסטר לילדים החולים במחלה נגיפית בחלל הפה ומצא כי קיים שיפור בהרגשה הכללית ובההיענות לשתייה ולאכילה בקרב ילדים שקיבלו חלב עזים במהלך המחלה. המחקר נערך על ידי ד"ר אורית הדר מבית החולים לילדים של בריטיש קולומביה בקנדה וד"ר דן מירון מהמרכז הרפואי העמק בעפולה.

השערת המחקר הייתה כי באמצעות חלב עזים מפוסטר, לעומת חלב בקר מפוסטר, הניתנים לשתייה או לשטיפה של הפה למשך יממה, ניתן לקצר את משך הופעת התסמינים ולהקל על הכאב הנגרם לילדים אשר לקו במחלה נגיפית המערבת את חלל הפה.

60 ילדים השלימו את המחקר ונתוניהם נאספו ונותחו סטטיסטית. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות מבחינת נתונים דמוגרפיים או היקף המחלה ביום הגיוס, כלומר מידת חום הגוף, מידת הצחיחות (התייבשות) והממצאים בבדיקת רופא.

נמצא כי לגבי ילדים אשר טופלו בחלב עזים, ההורים דיווחו על שינוי משמעותי ומובהק בהרגשה הכללית בילדם במהלך היממה של הטיפול (p=0.04). התברר כי אותם ילדים נזקקו פחות לתרופות להקלת חום או כאבים, בהשוואה לחבריהם בקבוצה שטופלה בחלב בקר (p=0.09). עוד נמצא כי ילדים אשר טופלו בחלב עזים שתו והסכימו לאכול יותר מאשר חבריהם בקבוצה המקבילה. ההבדלים בין שתי הקבוצות היו קרובים אך לא משמעותיים מבחינה סטטיסטית (p=0.12 ;p=0.08).

בדיקה חוזרת על ידי רופא הילדים 72-24 שעות מתום הטיפול לא העלתה הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות מבחינת משך החום והיקף הממצאים בחלל הפה, אם כי הילדים ששתו חלב עזים סבלו מעלייה מתונה יותר במעלות החום לעומת חבריהם ששתו חלב בקר.

ד"ר אורית הדר: "אנו סבורים שמדגם גדול יותר של נבדקים (60 ילדים בכל אחת מהזרועות) יכול היה לאושש את הממצאים הראשוניים המתוארים לעיל. אנו משערים שנוכחות חלב עזים בחלל הפה מעלה את עמידות הריריות בפני התפשטות מחלה נגיפית, ייתכן באמצעות חסימת ההדבקה הבין-תאית או פגיעה ביכולת הנגיף להתקשר לתאים שאינם נגועים ברקמה. עלייה בחסינות המקומית תיתכן באמצעות מספר מנגנונים; הראשון הוא על ידי שפעול וגיוס חלקיקים ותאים מתוך המערך החיסוני של הילד למקום הדלקת, והשני הוא על ידי חלקיקים שקיימים בחלב עצמו".
footer
1003201112125810.png
© 2011 My Dear.
099 חנות וירטואלית